Skip to main content

Dicsérjük az Urat!



Szentbeszéd és Biblia magyarázat a 150. Zsoltár alapján

„Dicsérjétek az Urat az ő szentélyében; dicsérjétek őt az ő hatalmas égében!”




Kedves Testvérek!


Ma a 150. Zsoltár csodálatos üzenetéről szeretnék beszélni, amely a zsoltárok utolsó része, és egyfajta zenei ünnepélyességet, dicsőítést hordoz magában. E zsoltár különleges, hiszen arra hív meg minket, hogy minden szívünkből dicsőítsük az Urat. Az első versében azt olvassuk: „Dicsérjétek az Urat az ő szentélyében; dicsérjétek őt az ő hatalmas égében!” Ez a hívás arra ösztönöz minket, hogy az Úr dicséretét ne csak a templomban, hanem az egész világban, mindenhol hirdessük.


A zsoltár folytatásában a dicséret okait sorolja fel: „Dicsérjétek őt az ő hatalmas tetteiért; dicsérjétek őt a nagy hírnevéért!” Itt arra emlékeztet minket, hogy Isten cselekedetei, az ő teremtése és a mi életünkben végzett csodái okot adnak a dicséretre. Milyen sokszor feledkezünk meg arról, hogy mennyi áldásban van részünk? A mindennapi élet rohanásában hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a körülöttünk lévő csodákat. De a zsoltár arra hív minket, hogy álljunk meg egy pillanatra, és ismerjük fel Isten nagyságát.


A következő versekben különböző hangszereket említ, mint a trombita, a hárfa, a dob, és a tánc. Ez a zenei kifejezés formája arra utal, hogy a dicséret nem csupán szavakban, hanem tettekben, zenében és mozdulatokban is megnyilvánul. A zene és a tánc a dicséret szerves részét képezi, és emlékeztet minket arra, hogy az Isten iránti szeretetünket kifejezhetjük különböző módokon.


A zsoltár végén a következő kijelentés hangzik el: „Minden lélek, aki él, dicsérje az Urat!” Ez a mondat kifejezi azt az univerzális igazságot, hogy mindenki, aki él, köteles dicsérni az Urat. Nem számít, hogy ki vagy, milyen a háttered, mindannyiunknak van lehetősége arra, hogy dicsérjük Istent. Az Úr iránti hálát kifejezni egy lehetőség is arra, hogy kifejezzük Isten iránti szeretetünket.


A 150. Zsoltár tehát arra hív minket, hogy mindennapjainkban keressük a dicséret lehetőségeit. Legyenek azok apró dolgok, mint egy kávézás a barátokkal, vagy egy csendes pillanat a természetben. Minden egyes pillanatban ott van Isten jelenléte, és mi lehetőséget kapunk arra, hogy dicsérjük őt. Ahogy a zsoltár is mondja, minden lélek dicsérje az Urat!


Zárásként szeretném megkérdezni tőletek: Mi az, amiért ma dicsérhetjük Istent? Milyen áldásokban volt részünk, és hogyan fejezhetjük ki ezeket a dicséretet? Mert a dicséret nem csupán szavakban rejlik, hanem abban a szívből jövő hálaadási érzésben, amit Isten iránt érzünk.


Kérem, hogy a következő hetekben, amikor imádkozunk, és dicsérjük az Urat, ne felejtsük el, hogy Isten mindenható, és megérdemli a dicséretünket!

Ámen.  


Comments

Popular posts from this blog

Jézus a vízen jár

MT14 22 Ezután nyomban szólt a tanítványoknak, szálljanak bárkába, és evezzenek át a túlsó partra, addig ő hazaküldi a népet. 23 Miután hazaküldte, fölment a hegyre, hogy egyedül imádkozzék. Közben besötétedett, s ő ott volt egymagában. 24 A bárka már jó pár stádiumnyira járt a parttól, hányták-vetették a hullámok, mert ellenszél fújt. 25 Éjszaka, a negyedik őrváltás idején a víz tükrén elindult feléjük. 26 Amikor a tanítványok észrevették, hogy a vízen jár, megrémültek. „Kísértet!” – mondták, s félelmükben kiabáltak: 27 Jézus azonban megszólította őket: „Bátorság! Én vagyok, ne féljetek!” 28 Erre Péter így szólt: „Uram, ha te vagy, parancsold meg, hogy odamenjek hozzád a vízen!” 29 „Gyere!” – felelte. Péter kilépett a bárkából és elindult Jézus felé a vízen. 30 Az erős szél láttára azonban megijedt, és amikor merülni kezdett, felkiáltott: „Uram, ments meg!” 31 Jézus kinyújtotta a kezét és megfogta. „Te kishitű – vonta kérdőre –, miért kételkedtél?” 32Amikor beszállt a bárkába, a szél ...

A jobb és a bal lator

 „Bizony mondom néked, ma velem leszel a paradicsomban” (Lk 23:43). A jobb és a bal lator története a Bibliában a Golgotán játszódik, ahol Jézust két bűnözővel együtt feszítették keresztre. A történet különböző evangéliumokban található meg, például Máté, Márk, Lukács és János könyvében. Az egyik lator, akit jobb latornak nevezünk, megbánta bűneit és Jézushoz fordult, míg a másik, a bal lator, továbbra is szidalmazta őt. Kedves Testvéreim! Ma a Golgotán történt eseményekről szeretnék beszélni, ahol Jézus Krisztust két bűnözővel együtt feszítették keresztre. Ez a történet nem csupán a szenvedésről és a halálról szól, hanem a megbánás és a megváltás mély üzenetét hordozza számunkra. A jobb és a bal lator története különleges helyet foglal el a Bibliában. Mindkét lator bűnöző volt, akik méltán kapták büntetésüket. Azonban a kereszten töltött utolsó pillanataikban egészen másképp viszonyultak Jézushoz. A bal lator továbbra is szidalmazta Jézust, gúnyolódott rajta, és nem ismerte fel be...

Jónás és a tök - Szentbeszéd

  " AzÚr Isten pedig egy tököt rendele, és felnöve az Jónás fölé, hogy árnyékot tartson feje fölött és megoltalmazza őt a hévség bántásától. És nagy örömmel örvendezék Jónás a tök miatt. "  Jónás Bevezetés Az Ószövetség könyveiben gyakran találkozunk olyan történetekkel, amelyek mélyen rezonálnak mindennapi életünk eseményeivel és kihívásaival. Jónás könyve különösen gazdag tanulságokban, amelyek nemcsak történelmi vagy vallási kontextusban értelmezhetők, hanem személyes és közösségi életünk szempontjából is relevánsak. Ma a Jónás és a tök történetén keresztül szeretnénk elmélyedni az isteni üzenetekben, amelyek még ma is aktuálisak és kihívást jelentenek számunkra. A történet háttere Jónás próféta Istentől küldetést kap, hogy menjen Ninivébe, egy nagyobb városba, és hirdesse meg annak elpusztulását a bűnei miatt. Jónás azonban elmenekül Isten akarat elől, Tamáriába hajóra. Az isteni beavatkozás során egy viharba kerül, ami után Jónást a tengerbe dobják, ahol hat nap, hat éj ...